ا

اجزای جرثقیل سقفی تک پل عبارتند از:

  • پل 
  • کالسکه
  • راهبر طولی
  • موتور حرکت بالابری
  • تیرکرین

البته جزئیات مشخصات جرثقیل تک پل آویز و حتی پیچیدگی طراحی جرثقیل سقفی تک پل ساده نیز بیش از این موارد می باشد و در اینجا بصورت خلاصه شرح داده شده است. به طور میانگین در یک جرثقیل سقفی تک پل آویز الکتریکی (جرثقیل تک پل برقی) بیش از 800 قطعه وجود دارد، که موجب بهبود عملکرد جرثقیل و هم چنین ایمنی جرثقیل سقفی و یا تاثیر آن در قیمت جرثقیل سقفی تک پل مشاهده می شود. جرثقیل تک پل ارزان پیچیدگی زیادی ندارد برای مثال، جرثقیل دستی زنجیری را می توان نام برد . شرکت وزنه پل فلز در رزومه کاری خود افتخار طراحی و ساخت بیش از 100 جرثقیل سقفی تک پل آویز و رونشین را در شرکت ها و کارخانجات مهم کشور همچون شرکت مپنا، پالایشگاه های نفتی پارس جنوبی، شرکت مس سرچشمه و … را دارد. در ادامه جرثقیل تک پل را نقد و بررسی خواهیم کرد .

قیمت جرثقیل سقفی تک پل

اجزای جرثقیل سقفی در شکل ذیل نمایش داده شده:

جرثقیل سقفی تک پل از سه بخش اصلی تشکیل گردیده:کالسکه و بالابر، پل و کلگی. هر کدام از این مجموعه‌ها دارای زیرمجموعه‌‌هایی نیز هستند. بالابر خود شامل موتور، گیربکس، سیم بکسل، قلاب و … است.

مجموعه‌ی پل :

پل اصلی، تابلو برق، خطوط برق رسانی و…

کلگی نیز شامل سازه‌ی فلزی، چرخ‌های حرکت طولی، موتور‌ها و ضربه گیرها است. هر کدام از این اجزا طبق نیاز و بصورت اختصاصی طراحی می‌شوند.