تابلو برق جرثقیل

تابلو برق ها بر اساس نوع عملکرد هایشان در مکان های مختلف نصب و راه اندازی می شوند و اغلب در محیط های مسکونی و صنعتی مورد استفاده هستند. یکی از موارد کاربرد تابلو برق در هدایت و کنترل کابل های برق جرثقیل است.

تابلو برق ها وظیفه حفاظت و کنترل موتور های  AC را برعهده دارند. این تابلوها عمدتا شامل مدارهای فرمان کنتاکتوری، درایوها و مدارهای اندازه گیری موتور هستند. درواقع، تابلو برق ها یک محفظه ی فلزی هستند که که محل نصب و قرارگیری قطعات مختلف برقی می باشند که این قطعات بسته به عملکرد تابلو برق ها می تواند متفاوت باشند. از مهم ترین تابلو برق ها می توان به تابلو برق های اصلاح ضریب قدرت و تابلو های پروسه های صنعتی که معمولا شامل PLC   هستند اشاره کرد. تابلو برق مانند قلب تپنده ای است که برق را بین تجهیزات صنعتی توزیع می کند. تابلو برق ها علاوه بر اینکه از تجهیزات خود در برابر عوامل زیست محیطی حفاظت میکنند، از خطر برق گرفتگی افراد نیز جلوگیری می کنند.

به منظور دیگر تابلو برق ها یک قفسه آهنین برای تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی هستند که با هدف سوییچ کلید ها نمایشگر ها جلوگیری از وارد شدن شوک به تجهیزات و حفاظت محتوای جعبه از محیط ساخته شده اند. تابلو برق های صنعتی اغلب از پلاستیک ها سفت و سخت یا فلزاتی مثل فولاد استیل و ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته می شوند.