ترمز جرثقیل

هنگامی که جرثقیل شروع به حرکت می کند برای ایستادن نیاز به ترمز دارد که سرعت موتورها را کم کند وبه صفر برساند در غیر اینصورت خطر آفرین است وخسارات غیر قابل جبران به بار می آورد.

ترمزها در جرثقیل به سه دسته تقسیم می شوند:

۱-ترمز مخروطی

۲-ترمز مگنتی

۳-ترمز کفشکی یا ترمز دوم

ترمز مخروطی:

در این ترمزها که بیشتر در جرثقیل های دماگ و پودم (بلغاری) مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به نوع ساخت رتور که حالت مخروطی یا کونیک به خود دارد، در قسمت انتهایی شفت رتور دارای هزار خاری می باشد .فلکه‌ی ترمزاز طریق هزار خاری به شفت وصل می شود. روی این فلکه لنت ترمز قرار می گیرد که این لنت با درپوش انتهایی موتور در تماس است وباعث ایجاد ترمز می شود. اساس کار ترمز به این شکل است که هنگامی که برق سه فاز به موتور وصل می شود قسمت مخروطی شکل رتور به گونه‌ای است که باعث حرکت رتور به سمت داخل می شود وفلکه را از درپوش انتهایی موتور آزاد می کند ورتور می چرخد وهنگام قطع برق با استفاده از نیروی فنری که در ابتدای شفت رتور قرار دارد به سمت عقب با فشار زیاد هل داده می شود که باعث درگیر شدن فلکه و لنت ترمز با درپوش انتهایی موتور می شود که باعث ایجاد نیروی ترمز می شود.

ترمز مگنتی:

همانطور که از اسم این نوع ترمز پیداست این نوع ترمز براساس خاصیت القایی یا همان آهن ربایی کار می کند که باعث توقف موتور می شود.

ترمز مگنتی از اجزای زیر تشکیل شده است:

۱-مگنت ترمز ۲- دیسک یا صفحه‌ی مگنت ۳- لنت ترمز ۴- فنر ۵- دیود یا یکسو کننده

اساس کار ترمز به گونه‌ای است که داخل مگنت ترمز دارای سیم پیچی است که مقدار اهم این سیم پیچ مقدار مشخصی است که حتی با اهم متر معمولی هم نمی توان اهم آن را اندازه گرفت. این سیم پیچ هنگام وصل برق دارای خاصیت آهن ربایی می شود به همین دلیل اگر از انتهای موتور نگاه کنیم اولین قسمت مگنت می باشد که با آهن ربا شدن مگنت دیسک مقابل مگنت را به سمت خود جذب می کند با آزاد شدن این دیسک از لنت ترمز باعث چرخش موتور می شود. حال به محض قطع جریان برق این دیسک به وسیله‌ی فنرهایی که روی مگنت تعبیه شده‌اند با فشار به لنت ترمز می چسبد وباعث ایجاد ترمز می شود. دیود این ترمزها برای یکسو کردن جریان برق می باشد که جریان برق متناوب را به مستقیم تبدیل می کند و عمدتآ دارای ولتاژ۲۲۰ یا ۳۸۰ ولت می باشد.

۳-ترمز کفشکی:

این نوع ترمز بیشتر در این وینچ ها مورد استفاده قرار می گیرد محل نصب این ترمز ورودی گیربکس یا همان محل اتصال شقت موتور به ورودی گیربکس می باشد که از طریق کوپلینگ دایره‌ای شکل با سطح اصطحکاک مورد نیاز نصب می شود که روی این کوپلینگ جای لنت ترمز کفشکی می باشد.

با وصل شدن برق، نیروی مغناطیسی داخل سیم پیچ تحریک می شود و یا یونیت هیدرولیک باعث آزاد شدن شفت موتور می شود و شفت موتوررا به سمت بالا آزاد می کند که حرکت شفت باعث آزاد شدن کفشک ها از روی کوپلینگ می شود ودر نتیجه ترمز ازاد شده و موتور آزادانه می چرخد وهنگام قطع برق به وسیله‌ی فنر قوی تعبیه شده کفشک ها با فشار به کوپلینگ می چسبد وایجاد ترمز می کند. در صنعت به اصطلاح به این ترمز، ترمز دوم گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *