ظرفیت جرثقیل‌های سقفی

مقدار وزنی که جرثقیل برای بالا بردن در یک موقعیت عملیاتی معین در نظر گرفته شده است ظرفیت یک جرثقیل سقفی را می‌توان به چند روش مختلف اندازه گیری کرد، اما همه این تکنیک‌ها هدف یکسانی دارند: تعریف بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین باری که جرثقیل می‌تواند با خیال راحت بلند کند و برای یک پیکربندی خاص یا در یک موقعیت خاص جابجا کند.

ظرفیت بالابر جرثقیل سقفی را می‌توان به دو روش اندازه‌گیری کرد:

  • ظرفیت ناخالص: کل وزنی که جرثقیل با توجه به ملاحظات ساختاری و مواد قادر به بلند کردن آن است.
  • ظرفیت خالص/محدودیت بار کاری (WLL): حداکثر وزنی که با در نظر گرفتن کسر ظرفیت (مانند وزن لوازم جانبی بالابر) و پیکربندی جرثقیل، می‌تواند به طور ایمن بلند شود.

شکل دوم مهم‌ترین شکل است، زیرا این واقعیت را در نظر می‌گیرد که جرثقیل نه تنها باید وزن بارهایی را که بلند می‌کند را جابجا کند، بلکه تجهیزات و لوازم جانبی را تحمل کند که بلند کردن و جابجایی را ممکن می‌سازد.

اکثر سازندگان جرثقیل محدودیت بار کاری هر جرثقیل را که می فروشند تعیین می کنند (و نمودارهای بالابر برای جرثقیل‌های خاص ارائه می‌دهند) که اپراتور می‌تواند از آن‌ها به عنوان راهنمای ظرفیت خالص جرثقیل در شرایط و تنظیمات خاص استفاده کند.

محدودیت بار کاری جرثقیل نیز توسط هر وسیله جانبی بالابری که به عنوان بخشی از بالابر استفاده می شود، محدود می شود، مانند چرخ دستی، بالابر، زنجیر بار و قلاب. اگر هر یک از این لوازم جانبی دارای WLL کمتر از جرثقیل باشد، WLL کل پیکربندی به کمترین مقدار کاهش می یابد. به عنوان مثال، اگر جرثقیل سقفی 80 تن باری را با زنجیر بار 20 تن بلند کند، WLL جرثقیل به 20 تن کاهش می یابد.

چگونه ظرفیت بالابری جرثقیل سقفی را درک کنیم؟

جرثقیل‌های سقفی که به عنوان جرثقیل‌های پل نیز شناخته می‌شوند، بعضی از قوی‌ترین تجهیزات بالابری هستند که برای هر کسب و کاری موجود است. جرثقیل سقفی که مستقیماً به ساختار ساختمانی که در آن نصب شده است متصل می شود، قادر به بلند کردن بارهای بسیار سنگین است.

اما دقیقا چقدر سنگین است؟

چند عبارت وجود دارد که برای توصیف ظرفیت بالابر جرثقیل سقفی استفاده می شود: حداکثر ظرفیت نامی، ظرفیت نامی سازنده و محدودیت بار کاری، به نام چند مورد.

در این راهنما نگاهی دقیق‌تر به ظرفیت‌های جرثقیل سقفی خواهیم داشت: اینکه چه هستند، چگونه محاسبه می‌شوند و چگونه می‌توانید از آنها برای شناسایی جرثقیل مناسب برای موقعیت خود استفاده کنید.

نشانه گذاری ظرفیت جرثقیل سقفی

سازنده اصلی تجهیزات جرثقیل ها، بالابرها و … را برای تحمل حداکثر ظرفیت مشخصی طراحی و تولید می‌کنند. ظرفیت بار هر قطعه از لوازم بر حسب تن اندازه گیری می‌شود و از این مقدار نباید بیشتر شود. چرخه وظیفه یک قطعه نیز با تست قابلیت بارگذاری قطعات تعیین می شود.

هر جزء باید با علامتی که به عنوان نشانه های ظرفیت شناخته می شود، برچسب گذاری شود که اپراتور را از حداکثر باری که جرثقیل سقفی برای آن توسط سازنده طراحی و ساخته شده است، مطلع می کند. این کار باعث می‌شود ایمنی عملیات در حال انجام و کارگرانی که در نزدیکی جرثقیل سقفی کار می کنند، حفظ شود.

استفاده از نشانگر ظرفیت جرثقیل سقفی

در هر طرف جرثقیل باید مقدار ظرفیت جرثقیل سقفی علامت گذاری شود. این علامت گذاری باید با حروف بزرگ به‌طوری که از فاصله دور قابل مشاهده باشد ، مشخص و خوانا باشد. قرار دادن علائم ظرفیت جرثقیل سقفی هم روی بالابر و هم بر روی بلوک بار ضروری است.

به عنوان مثال قبل از عملیات اپراتور باید چک لیستی قبل از استفاده از جرثقیل داشته باشد تا خوانایی علائم ظرفیت روی جرثقیل را ارزیابی و تایید کند. در صورت بروز مشکل، باید در اسرع وقت جرثقیل از حالت عملیات خارج شود.

افزایش ظرفیت جرثقیل سقفی

معمولاً ظرفیت جرثقیل نصب شده را نمی‌توانید ارتقا دهید. ولی در صورت نیاز باید جرثقیل را تعویض کنید. پیش از اقدام به هر کاری با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. کارشناسان شرکت وزنه پل فلز در زمینه توسعه سازه آماده همکاری و پاسخ به سوالات شما هستند. تماس با ما

عواملی که بر ظرفیت جرثقیل سقفی تأثیر می گذارد؟

تعداد دفعات استفاده

هرچه بیشتر از جرثقیل سقفی استفاده شود، فرصت بیشتری برای ساییدگی و پارگی وجود دارد و احتمال خرابی جرثقیل بیشتر می شود، به خصوص اگر به درستی نگهداری نشود. طبقه‌بندی وظیفه جرثقیل معیاری است که WLL و دفعات استفاده را ترکیب می‌کند تا به خریداران جرثقیل کمک کند تا تجهیزاتی را انتخاب کنند که بتواند هم با وزن بالابرها و هم با فرکانس انجام بالابرها کنار بیاید (به عنوان مثال 10-20 بالابر در هر ساعت به طور متوسط ​​50٪ از WLL).

سرعت

اگر به جرثقیل سقفی خود نیاز دارید که سریع حرکت کند، شاید به منظور جلوگیری از تبدیل شدن آن به گلوگاه در کارخانه، انبار یا تأسیسات تولیدی شما، این ممکن است بر محدودیت بار کاری جرثقیل شما تأثیر بگذارد، زیرا بارهای سنگین تر باید آهسته تر جابجا شوند. به سلامت حرکت کرد

شرایط محیطی

محیط یکی دیگر از عوامل است. همچنین باید توجه داشت که حد بار کاری جرثقیل معمولا بر اساس بالابر در شرایط ایده آل محاسبه می شود، اگرچه جرثقیل های سقفی در داخل خانه نصب می شوند و به مواردی مانند شعاع بالابر، زاویه بالابر و گسترش بوم، عوامل محیطی توجهی ندارند. t معمولاً بر ظرفیت این جرثقیل ها تأثیر می گذارد.