شرایط استفاده جرثقیل سقفی

استفاده از جرثقیل‌های سقفی روشی مؤثر برای بلند کردن، جابجایی و حمل مواد هستند. بسیاری از بخش‌ها مانند ساخت و ساز، تولید و صنایع فلزی از آن‌ها برای تکمیل عملیات روزانه خود استفاده می‌کنند. هنگام بارگیری، تخلیه و جابجایی مواد سنگین، نگرانی‌های ایمنی زیادی وجود دارد. تجهیزات ضعیف و عدم آموزش، خطرات را در مناطق کار افزایش می‌دهد. اولویت بندی ایمنی بالابر سقفی می‌تواند خطرات را به حداقل برساند و ایمنی کارگران را افزایش دهد.

نحوه کار با جرثقیل سقفی به طور دقیق

جرثقیل سقفی یک دستگاه بالابر است که در کارگاه، انبار و محیط‌های باز برای بلند کردن مواد مختلف استفاده می‌شود. در شرکت‌های صنعتی مدرن، یکی از تجهیزات مهم برای فرآیند تولید، کاهش کار سنگین دستی و بهبود راندمان تولید است، استفاده از جرثقیل سقفی باید دستورالعمل امنیتی زیر را رعایت کند:

1. جرثقیل سقفی باید در وضعیت واجد شرایط باشد، به ویژه دستگاه ایمنی، مانند قطع کننده، سیستم صدا و نور، سیگنال و … همه این دستگاه ها باید 100٪ حساس و کاربردی باشند.

 2. اپراتور جرثقیل سقفی باید تمرکز خود را در حین کار حفظ کند. پس از روشن شدن جرثقیل، تعمیر، سوخت گیری آن ممنوع است. در صورت بروز هرگونه نقصی در حین عملیات ، جرثقیل باید فوراً متوقف شود.
3. هنگامی که جرثقیل سقفی متوقف می شود، جرثقیل باید در خط پارکینگ پارک شود، قلاب را بالا قرار دهید و هیچ ماده آویزان در قلاب نباشد. تمام پانل کنترل، جوی استیک را در نقطه صفر قرار دهید، برق را خاموش کنید و در کابین را قفل کنید.
4. جرثقیل سقفی باید مجهز به وسایل ایمنی باشد. معمولاً بافر، سوئیچ محدود، محدود کننده اضافه بار و… وجود دارد.
 .5هنگامی که ریل واگن برقی با تیر اصلی جوش داده نمی شود، باید از روش اتصال به زمین جوش استفاده شود. ترانسفورماتور باید در سمت ولتاژ پایین زمین شود.

اگر از جرثقیل سقفی در کارخانه خود استفاده می کنید ، لطفاً سعی کنید دستورالعمل‌های فوق را رعایت کنید تا تجربه‌ای خوشایند داشته باشید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد دستورالعمل عملیات جرثقیل سقفی یا نیاز به جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه‌ای یا جرثقیل بازویی دارید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

اصول ایمنی و احتیاط‌های لازم در استفاده از جرثقیل سقفی

 • آموزش اپراتور : فقط شخصی که آموزش‌دیده است ، مجاز به استفاده از جرثقیل سقفی می‌باشد.
 • بازرسی قبل از استفاده : قبل از هر بار استفاده از جرثقیل سقفی یک بازرسی کامل انجام گیرد.
 • آگاهی از ظرفیت بار : جرثقیل نباید بیشتر از ظرفیت خود بار بلند کند.
 • امنیت بار : از ایمنی بار قبل از بلند‌کردن اطمینان داشته باشید.
 • ارتباط اپراتور با سایر پرسنل : برقراری ارتباط بین اپراتور جرثقیل و سایر پرسنل درگیر در عملیات بلند‌کردن بار، لازم است.
 • جلوگیری از ورود پرسنل غیرمجاز : این امر خطرات ایمنی ناشی از حضور افرادی که با کارکرد جرثقیل آشنا نیستند را کاهش می‌دهد.
 • استفاده از موانع و علائم هشدار‌دهنده : این امر باعث می‌شود به دیگران در مورد خطرات احتمالی هشدار دهد.
 • استفاده از ابزار محافظت شخصی : از تجهیزات حفاظت فردی مناسب از جمله کلاه ، دستکش و عینک استفاده کنید.
 • تست بار : به‌صورتدوره‌ای آزمایش بار را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که جرثقیل می‌تواند ظرفیت نامی خود را به‌شکل ایمن حمل کند.

راهنمای استفاده از جرثقیل های سقفی

این اطلاعات به منظور ارائه یک درک کلی از اصطلاحات مورد استفاده در صنعت جرثقیل سقفی است. توضیح شرایط زیر به شما در برقراری ارتباط با مشاور فروش/خدمات ما کمک می کند. اگر در مورد هر یک از محصولات یا خدماتی که ما ارائه می دهیم سؤالی دارید، لطفاً با ما تماس بگیرید .

10 نکته برای ایمنی عملیات جرثقیل سقفی:

 1. ابتدا باید ترمز، قلاب بالابر، سیم بکسل و وسایل ایمنی بررسی شوند. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری، باید قبل از اقدام به عمل رسیدگی شود.
 2. عملیات باید طبق دستورات سیگنال انجام شود و سیگنال توقف اضطراری، صرف نظر از اینکه چه کسی آن را می دهد، باید بلافاصله اجرا شود.
 3. هنگام خاموش کردن منبع تغذیه، باید تأیید کرد که هیچ فردی در اطراف نیست.
 4. در صورت قطع ناگهانی برق در حین کار، برق کنترل باید روشن شود. قبل از شروع مجدد کار، عملکرد جرثقیل باید از نظر عملکرد طبیعی بررسی شود.
 5. هنگامی که اپراتور در حال انجام تعمیرات است، منبع تغذیه اصلی باید قطع شود و یک علامت یا قفل قرار داده شود. در صورت وجود ایرادات حل نشده، باید به سرپرست اطلاع داده شود.
 6. دستورات سیگنال باید واضح و مطابق با مقررات باشد.
 7. در گوشه هایی که طناب ها یا زنجیرها از آن عبور می کنند باید کوسن ها اضافه شود.
 8. هنگام فرمان دادن به یک جسم برای چرخش، مرکز ثقل آن باید در صورت ایجاد حرکات ناخواسته دچار تغییر پایدار شود.
 9. تماس قبلی با اپراتور جرثقیل و استفاده از وسایل پشتیبانی باید قبل از ورود به زیر بار سنگین معلق ترتیب داده شود.
 10. وقتی چند نفر در کار هستند، فقط یک نفر باید مسئول دستور دادن باشد.

آموزش ایمنی جرثقیل سقفی

آموزش اپراتور جرثقیل یکی از حیاتی ترین اقدامات ایمنی جرثقیل سقفی است. این به اپراتورها و کارکنان دانش برای شناسایی خطرات و پیگیری فرآیندهای صحیح می دهد.  کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند که یک فرد واجد شرایط آموزش را انجام می دهد. دلایل حیاتی بودن آموزش برای همه کارکنان شامل موارد زیر است:

 • آنها می توانند خطرات را قبل از کار با جرثقیل تشخیص دهند.
 • خطر تصادف را به حداقل می رساند.
 • خطر صدمات و تلفات را کاهش می دهد.
 • به اپراتورها می آموزد که چگونه عملکردها و کنترل ها را هدایت کنند.
 • به کارمندان می آموزد که چگونه نمودارها را بخوانند.