مراحل ساخت جرثقیل سقفی

تماس با مرکز مشاوره ساخت جرثقیل

طراحی و مهندسی جرثقیل سقفی

جرثقیل از اصلی ترین وسایل جابجایی درون کارخانه و کارگاه است که استفاده از آن در صنایع سنگین و نیمه سنگین اجتناب ناپذیر است. طراحی و ساخت وینچ سقفی  از حوزه های کاربردی است که نیازمند دانش، مهارت و تجربه کافی در امر جابجایی مواد است. به همین دلیل این مساله بسیار حائز اهمیت است که خطا در عملکرد جرثقیل باعث ایجاد حوادث ناگوار و خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری خواهد بود. در این مقاله سعی شده است تا مراحل ساخت اصولی و مهندسی شده جرثقیل را به اختصار توضیح داده شود، تا با رعایت اصول و استانداردها، محیطی امن برای کار ایجاد کنیم و بهترین گزینه را در انتخاب مشاوران و کارشناسان جرثقیل را داشته باشید.

دیزاین جرثقیل سقفی در تهران
قطعات جرثقیل سقفی
طراحی نقشه ساخت جرثقیل سقفی تک پل
نقشه طراحی جرثقیل سقفی
نصب جرثقیل سقفی در تهران

مشاوره و ارزیابی شرایط کاری جرثقیل سقفی

ابتدا مشتریانی که جهت ساخت جرثقیل به شرکت وزنه پل فلز مراجعه می کنند می توانند اطلاعات کامل از مراحل و هزینه های ساخت را به همراه رزومه و کاتالوگ های شرکت از واحد مشاوره دریافت کنند. این واحد، اطلاعات دریافتی از مشتریان مانند تناژ جرثقیل، ارتفاع، دهانه سالن و طول مسیر را توسط نرم افزار طراحی جرثقیل سقفی بررسی می کند و تیم ارزیابی را به محل نصب ارسال می کند تا با بررسی شرایط محیطی سالن، نوع گروه کاری و جرثقیل مناسب را به فراخور محیط و کارکرد مشخص کنند. برای مثال طراحی جرثقیل سقفی دو پل ، طراحی جرثقیل سقفی تک پل، قیمت طراحی ساخت جرثقیل سقفی، طراحی محاسبه و تهیه نقشه جرثقیل سقفی و دروازه‌ای تک پل و جفت پل، طراحی و مهندسی اجزای انواع جرثقیل سقفی و دروازه ای، اطلاع از استانداردهای طراحی و ساخت جرثقیل سازی، محاسبه تیر جرثقیل سقفی، طراحی تیر جرثقیل سقفی، و نیز پاسخ به تمامی سوالات شما درباره مراحل ساخت جرثقیل سقفی میتوانید با مشاوران وزنه پل فلز ارتباط بگیرید.

تماس با مرکز مشاوره ساخت جرثقیل سقفی

تماس کارشناس ساخت جرثقیل سقفی

محاسبه و طراحی جرثقیل سقفی

اطلاعات دریافتی از مشتری به همراه گروه کاری جرثقیل و گزارش تیم ارزیابی از بازدید اولیه محل نصب جرثقیل، در اختیار واحد طراحی و محاسبات قرار می گیرد تا نقشه ساخت جرثقیل تهیه و تنظیم گردد. طراحی بر اساس استاندارد FEM اروپا و CMAA آمریکا، با رعایت اصول علمی انجام می گیرد.

 

طراحی جرثقیل طبق گروه کاری

سازه جرثقیل با استفاده از نرم افزارهای مرتبط شبیه سازی شده تا تاب آوری جرثقیل در برابر بارهای مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد. این واحد با به کارگیری نرم افزار های روز طراحی مانند SolidWorks , Catia , AutoCad اجزای مختلف جرثقیل را طراحی کرده و مدل سه بعدی از هر جزء ارائه می دهد. پس از تحلیل مهندسی آن نقشه نهایی تنظیم گردیده و در اختیار واحد ساخت قرار می گیرد. طراحی و ساخت اجزاء جرثقیل باتوجه به ماکسیمم نیروی وارده بر چرخ ها و همچنین منطبق با استانداردهای جوش و برش (جدول زیر) برای رسیدن به حداکثر بهره وری و جلوگیری از توقف های احتمالی صورت می گیرد.

بهترین طراح و سازنده جرثقیل سقفی در ایران

استاندارد ساخت جرثقیل سقفی

همچنین واحد طراحی و محاسبات موظف است زمان دقیق انجام پروژه را محاسبه کند. بدین منظور با هماهنگی کارفرما، گانت چارت پروژه را بر اساس زمان ساخت و نصب جرثقیل تهیه و تنظیم می کند.

مرحله برشکاری جرثقیل سقفی

برشکاری و ساخت قطعات جرثقیل سقفی

در این مرحله قطعات فلزی جرثقیل طبق نقشه های واحد فنی و مهندسی، از ورق های آهن ساخته می شوند. برای این کار لازم است ورق های آهنی در اندازه و ابعاد دقیق بریده شوند. برش ورق های آهنی در صنایع به دو روش انجام می گیرد: برش سرد: ورق های با ضخامت کم (بین 10-2 میلی متر) را به روش سرد برش می دهند. برش سرد برشی است که در آن از وسایلی چون اره، قیچی آهن بر و یا گیوتین استفاده می شود. برش گرم: برش ورق های با ضخامت 15 میلی متر و بالاتر با برش گرم انجام می گیرد. برش گرم در بریدن اشکال هندسی بسیار کارآمد است.  ابزار های برش گرم بسته به دقت و ظرافت برش متفاوت اند. از مهم ترین آن ها می توان به دستگاه فرز، ماشین CNC و لیزر اشاره کرد. این برش ها منتهی به تولید اجزای پل مانند بال بالا و بال پایین و جان بالا و جان پایین، کلگی و چرخ ها، راهبر طولی، کالسکه، راهروی کالسکه و کابین می شود که لازم است در مرحله ی بعد به یکدیگر جوش داده شوند.

جوشکاری جرثقیل سقفی

مونتاژ قطعات و جوشکاری جرثقیل سقفی

در این مرحله، قطعات برش داده شده در فیکسچرهای مخصوص طبق نقشه به یکدیگر جوش داده شده و مونتاژ می شوند. پل، راهبر و کالسکه از اصلی ترین اجزای جرثقیل است که با ساخت آن سازه ی اصلی جرثقیل بنا می شود. بعد از ساخت پل و راهبر اجزا و متعلقات جرثقیل مانند راهرو، کابین و خطوط برق رسان توسط این واحد روی سازه جوش و مونتاژ می شود. جوشکاری ها عموما از نوع MIG & SAW توسط دستگاه های جوشکاری CO2 با ترکیب گازی (CO2+ARG) و یا جوشکاری دستی، توسط جوشکاران با مدرک تخصصی و دارای گواهینامه معتبر براساس استانداردهای جوشکاری مشخص انجام می شود.

نقشه استاندارد جرثقیل سازی در ایران

استانداردهای جوشکاری جرثقیل

پس از انجام جوشکاری، کیفیت جوش باید مورد ارزیابی قرار گیرد. ابتدا سازه جوشکاری شده با تست VT (بازرسی چشمی) مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این تست اگر جوش از لحاظ ظاهری دارای حفره و یا شکستگی باشد ترمیم می شود. سپس بنا به درخواست کارفرما یکی از تست های اولتراسونیک (Ut)، مایعات نافذ (Pt) و یا رادیوگرافی محل جوش (Rt) انجام می شود تا کیفیت جوش تایید شود.

ساخت و جوشکاری تیرکرین جرثقیل سقفی

سند بلاست جرثقیل

 قبل از رنگ کاری باید سطح فلز از مواد زائد مانند زنگ زدگی، پلیسه، گرد و غبار و چربی پاک شود. برای این کار سطح فلزات تینر شویی و برس کاری می شود. بنا به در خواست کارفرما سطح فلزات را قبل از رنگ کاری با روش های سند بلاست، شات بلاست و ساچمه زنی صیقل می دهند. هدف از این عملیات افزایش مقاومت سطح فلز در برابر رطوبت است. رنگ آمیزی سازه جرثقیل ها در سالن و فضای مخصوص از پیش تعیین شده با رعایت اصول و استاندارد های SA 1 و SA1/2 و با رعایت رطوبت نسبی هوا، دمای محیط و دمای سطح فلز در سه لایه با ضخامت تعیین شده پاشیده می شود.

سندبلاست سازه های فلزی جرثقیل سقفی

مرحله برق رسانی جرثقیل سقفی

نقشه های برق جرثقیل با استفاده از نرم افزار های موجود و منطبق با استاندارد IEC و سری استانداردهای EN60034 و تیم مهندسی برق، شروع به آماده سازی تابلو جهت ارسال به پروژه می کنند. استفاده از فریم مناسب تابلو برق، سیستم امرجنسی جهت توقف اضطراری جرثقیل، اینورتر جهت حرکت نرم، تنش زدایی و تغییر سرعت و استفاده از کنتاکتورهای برند و با کیفیت از مهم ترین نکاتی است که در تهیه ی تابلو برق توسط شرکت وزنه پل فلز رعایت می شود. اینورتر علاوه بر افزودن قابلیت حرکت دو سرعته در موتورهای تک سرعته، تنش های اضافی به بار و سازه را با حرکت نرم کاهش می دهد. این امکان سبب می شود تا در شتاب گیری و ترمزگیری جرثقیل، حرکات پاندولی بار به طور کامل حذف شود. در هنگام نصب نیز مهندسی برق نقش بسزایی خواهند داشت. برق رسانی موتور های جرثقیل به وسیله شینه های بسته و باز و یا قرقره های حمل کابل، نصب ریموت کنترل، کلید فرمان و یا جوی استیک، نصب تابلو برق پل، تجهیز کابین جرثقیل، نصب لیمیت سوئیچ ها در همه جهات حرکت جرثقیل، نصب سیستم های هشدار و سیستم های ضدبرخورد و ... توسط مهندسین مجرب و با تجربه شرکت وزنه پل فلز انجام می گیرد.

مرحله نصب و راه اندازی جرثقیل سقفی

عملیات نصب و راه اندازی جرثقیل در شرکت وزنه پل فلز توسط مهندسین مجرب و با تجربه و با استفاده از ابزارهای تخصصی مانند جرثقیل موبایل و زنجیر و تسمه های باربردار زنجیری دستی انجام می گیرد. از مهم ترین خصوصیات این گروه، تسلط بر بخش های مختلف جرثقیل اعم از بخش های الکتریکی و مکانیکی با قابلیت کار در ارتفاع است. قطعات و اجزای جرثقیل در حین نصب توسط کارشناسان بررسی شده تا با نقشه های واحد طراحی و محاسبات، مطابقت کامل داشته باشد. پس از نصب نیز جرثقیل با حداکثر بار مجاز تست استاتیک و داینامیک می شود و پس از تایید، دستورالعمل ها، چک لیست های مربوط به تعمیرات نگهداری و بازرسی دوره ای به همراه دستورالعمل استفاده صحیح و راهنمای اپراتور و تجهیزات جانبی آن به بهره برداران تحویل داده می شود.

مشاوره جرثقیل سازی وزنه پل فلز

شرکت وزنه پل فلز مفتخر است که در تمام پروژه های ساخت و نصب جرثقیل موفق به اخذ گواهی حسن انجام کار از کارفرمایان شده است.

نمایندگی ریموت کنترل جرثقیل سقفی جرثقیل

info@vaznehpolfelez.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.