ساخت قلاب جرثقیل سقفی | طراحی قلاب جرثقیل + استاندارد هوک جرثقیل

شرکت وزنه پل فلز ، سال ها است در خصوص طراحی، ساخت و فروش سفارشی هوک بلاک صنعتی، تجهیزات بالابر و جابجایی صنعتی تخصص داشته است. این وبلاگ برای ارائه یک نمای کلی از محصولات ما می باشد و همچنین در سایت فروشگاهی ما مشخصات فنی قلاب های جرثقیلی و نیز تجهیزات بالابری تعریف شده است. برای تسهیل در انتخاب تجهیزات و جزئیات بیشتر در مورد محصولات و راه حل های سفارشی ما، لطفا با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. افتخار ماست که تجهیزات مورد نیاز جرثقیل شما را طراحی کنیم و بسازیم.
مدیریت عملیات ساخت شرکت وزنه پل ف

قلاب جرثقیل چیست

در ابتدا توضیحاتی درباره قلاب جرثقیل سقفی می دهیم، قلاب جرثقیل یا به اصطلاح هوک جرثقیل، وسیله ای برای گرفتن و بلندکردن بار است. این امر توسط بالابر جرثقیل جهت جابجا کردن مواد و تجهیزات صورت می گیرد. قلاب های جرثقیل انواع و اشکال مختلفی دارند. دریک دسته بندی می توانیم آن ها را به صورت قلاب زنجیری و قلاب سیم بکسلی تقسیم کنیم. و در دسته بندی دیگر می توانیم قلاب ها را به لحاظ شکل به قلاب دو طرفه جرثقیل(قلاب لنگری)،قلاب S شکل جرثقیل و قلاب قفل دار جرثقیل تقسیم کنیم. کارایی تجهیزات جرثقیل به عوامل مختلفی بستگی دارد و عملکرد قلاب هوک جرثقیل مهمترین آنهاست. در حالی که انتخاب قلاب مناسب بسیار مهم است، و نیز درک معنا و هدف از ساخت قلاب جرثقیل، بسیار مهم است. درک ویژگی‌های اساسی قلاب جرثقیل به اپراتورها و کارفرمایان جرثقیل اجازه می‌دهد تا بر روی نوع مناسب سخت‌افزار دکلینگ برای قلاب جرثقیل سرمایه‌گذاری کنند .

نقشه قلاب جرثقیل سقفی
طراحی هوک بلاک جرثقیل سقفی

انواع قلاب جرثقیل سقفی

به عبارت دیگر، قلاب های جرثقیل بسته به نوع ظرفیت بار جرثقیل برای مثال؛ قلاب جرثقیل 2 تن، قلاب جرثقیل 3 تن، قلاب جرثقیل 5 تن، قلاب جرثقیل 10 تن، قلاب جرثقیل 40 تن و همچنین مصارف مورد نظر  طبقه بندی می شوند و برطبق این موارد ، برخی از جنبه ها از سایر موارد اهمیت بیشتری دارند و مشخصات قلاب جرثقیل با هم دیگر متفاوت هستند. انواع مختلف قلاب جرثقیل را می توانیم با توجه به شکل آنها ، روش ساخت ، نحوه کار یا سایر مشخصات منحصر به فرد طبقه بندی کنیم. قلاب هوک جرثقیل جهت رفع نیازهای خاص در سبک های مختلفی ساخته شده اند و برای بارهای مختلف براساس نوع و اندازه خاص آنها رتبه بندی شده است. برای درک بهتر این موضوع ، ما بر انواع اصلی قلاب های جرثقیل موجود در بازار تمرکز خواهیم کرد و خواهیم دید که کدام نوع برای آنها مناسب تر است.

قلاب های جرثقیل بسته به اندازه، ظرفیت بار و استفاده مورد نظرشان در طیف گسترده ای موجود است.

  • قلاب های تکی و دوتایی (Single and double hooks)
  •  قلاب های آهنگری شده و روکش شده (Forging and laminated hooks)
  • قلاب بسته و نیمه بسته (Closed and semi-closed hooks)  
  •  قلاب دوار برقی (Electric rotary hooks)

 

انواع هوک جرثقیل سقفی

استاندارد ساخت قلاب جرثقیل سقفی

ویژگی های یک هوک بلاک جرثقیل خوب برای ساخت، ابتدا باید تناژ و نیز گروه کاری مشخص شود که بر اساس این موارد بتوانیم بهترین قلاب مناسب با شرایط کاری را بسازیم، قلاب جرثقیل باید طبق استاندارد هوک جرثقیل، در نوع بافت و فرم جرثقیل، و نیز توانایی چکش خواری بالایی داشته باشد، بنابراین برای تست مقاومت قلاب جرثقیل از تست سختی فلز استفاده می شود. از نمونه آزمون های سنجش سختی بافت قلاب جرثقیل؛ تست ذرات مغناطیسی، اولتراسونیک، سنجش رادیوگرافی نام برد. قلاب مورد استفاده تجهیزات بالابری که طبق استاندارد BS2903 می باشد ، به شرح زیل است :

  1.  قلاب دسته دار
  2. قلاب دسته دار برای انتقال قلاب بارهای کوچک
  3. قلاب دسته دار با چشمی برای کار با زنجیر
  4. قلاب دسته دار با چشمی برای کار با سیم بکسل
  5. قلاب C شکل دسته دار
  6. قلاب C شکل با چشمی برای کار با سیم بکسل و زنجیر

شرکت های ساخت و ساز قلاب جرثقیل، قبل از تحویل قلاب جرثقیل به کارفرما، باید با دقت لازم تمامی استاندارد های قلاب جرثقیل را بررسی نماید، و پس انجام تست عملیات حرارتی و تایید مواد بکار رفته در قلاب، می تواند به بازار عرضه گردد.

نقشه قلاب جرثقیل سقفی
نقشه قلاب جرثقیل سقفی

نمونه ساخت قلاب 32 تن جرثقیل سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.