لیمیت سوئیچ

لیمیت سوئیچ یک قطعه الکترومکانیکی است که شامل یک عملگر مکانیکی و مجموعه‌ای از کنتاکت‌ها است. لیمیت سوئیچ در حرکت جرثقیل به عنوان بخشی از سیستم کنترل جرثقیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نحوه عملکرد لیمیت سوئیچ:
هنگامی که یک جسم در تماس با محرک قرار می‌گیرد، کنتاکت ها‌ی لیمیت سوئیچ جهت قطع یا وصل یک مدار الکتریکی را تغییر وضعیت می‌دهند. لیمیت سوئیچ‌ها به دلیل استحکام، سهولت نصب و قابلیت اطمینان عملکرد در کاربرد‌ها و محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.
کاربرد لیمیت سوئیچ:
لیمیت سوئیچ‌ها می‌توانند حضور یا عدم حضور، عبور، موقعیت و پایان حرکت یک شی را تعیین کنند. برای مثال می‌توان به ماشین‌های برش، نوار‌های نقاله، ماشین‌های تراش خودکار، جرثقیل‌ها و بالابر‌ها اشاره کرد. به‌طور کلی در اکثر ماشین‌هایی که کنترل حرکت ابعادی در آن‌ها مورد‌نیاز است می‌توان از لیمیت سوئیچ استفاده کرد.
لیمیت سوئیچ برای اولین بار به منظور تعریف محدودیت حرکت یک شی مورد قرار استفاده شد از این رو نام آن‌ها را “کلید محدود کننده” گذاشتند.
انواع لیمیت سوئیچ:
لیمیت سوئیچ‌های استاندارد، اجزای کنترل صنعتی بوده که با عملکرد‌های مختلف به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

  • لیمیت سوئیچ غلتکی
  • لیمیت سوئیچ آنتنی
  • لیمیت سوئیچ صلیبی
  • لیمیت سوئیچ کششی
  • لیمیت سوئیچ فشاری

میکرو سوئیچ:
میکرو سوئیچ در حقیقت یک لیمیت سوئیچ در ابعاد کوچک می‌باشد، از آن­ها می توان در تابلو برق جرثقیل استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که اجزای داخلی در موقعیت صحیح عمل خواهد کرد و از عملکرد در هنگام باز بودن درب جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *