جرثقیل سقفی چیست | انواع جرثقیل سقفی | OVERHEAD CRANE

جرثقیل سقفی چیست

جرثقیل های سقفی شامل انواع جرثقیل تک پل و جرثقیل دو پل، جرثقیل دو پل با کالسکه گردان، جرثقیل کابین دار و جرثقیل سقفی آویز می باشد. در واقع انواع جرثقیل های دروازه ای و جرثقیل نیم دروازه ای ، جرثقیل مونوریل ، جرثقیل بازویی دیواری ، جرثقیل بازویی ستونی نیز با طراحی های ویژه، از خانواده جرثقیل سقفی هستند که برای محیط ها و شرایط کاری خاص مورد استفاده قرار می گیرند،و هر کدام در دسته بندی جداگانه قرار می گیرند. شرکت وزنه پل فلز با ارائه مشاوره ی تخصصی صفر تا صد، فنی و کاربردی در خصوص انتخاب بهترین جرثقیل، همراه شما می باشد. تمامی متریال اعمم از محاسبات دقیق جهت تعیین کلاس کاری جرثقیل (گروه کاری) و بهره مندی از نرم افزار طراحی جرثقیل بصورت کاملا حرفه ای توسط شرکت وزنه پل فلز انجام می گیرد. مدرنیزه کردن جرثقیل های قدیمی (اورهال کردن جرثقیل)، ساخت انواع جرثقیل های سقفی که در وبسایت وزنه پل فلز بطور کامل توضیح داده شده است، با توجه به هزینه، عملکرد، فضای کاری، حجم و وزن بار و میزان جابجایی بار تقسیم بندی شده اند امکان پذیر است.

ساخت جرثقیل سقفی
ساخت سی ریل جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی

بهترین جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی را معمولا با نام جرثقیل پل نیز می شناسند که یک نوع جرثقیل بصرفه می باشد. که در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. نقشه جرثقیل سقفی از یک باند موازی با یک پل متحرک تشکیل شده که اجزای بالابر در امتداد پل حرکت می کنند. اگر پل بصورت سفت و سخت بر روی دو یا چند پایه و بر روی یک ریل ثابت در سطح زمین قرارگرفته باشد جرثقیل دروازه ای گفته می شود. برخلاف جرثقیل های متحرک و یا ساختمانی ، جرثقیل های سقفی معمولاً برای ساخت یا استفاده در تولیدی های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو برای جابجایی بارهای بسیار سنگین و یا بزرگ از طریق فضای بالایی تاًسیسات به جای راه روها و کف، از جرثقیل های سقفی استفاده می شود .

حرکت جرثقیل سقفی از طریق یک اپراتور دستگاه، که هدایت جرثقیل (بالا و پایین آوردن بار) حرکت بارگذاری به سمت چپ یا راست را بر عهده دارد انجام میگیرد، حرکت جرثقیل ها بصورت الکتریکی یا پنوماتیک (دستی یا با یک کلید فرمان سیمی یا کنترل از راه دور بی سیم ) هدایت می شوند. بالابر های سقفی برقی از طریق برق تاًمین می شود، و جرثقیل های دستی با کمک دست (پنوماتیک) کار می کنند. استفاده از جرثقیل ها معمولا بصورت حرکت چند جهته، برای پشتیبانی از فعالیت های تولید ، ذخیره سازی مواد ، بارگیری و تخلیه در داخل محیط انبار انجام می گیرد. دستگاه بالابر با نام متداول جرثقیل بر روی یک واگن برقی با جهت حرکت افقی در امتداد تیرآهن پل متصل می گردد که میتواند به یک یا چند تیرآهن افقی نصب شده باشد، که ابتدا و آنتهای آن توسط کلگی های جرثقیل پشتیبانی می شوند. 

جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی

چگونه از جرثقیل های سقفی استفاده می شود ؟

مشخصات جرثقیل سقفی به گونه ای است که در مناطق مختلف برای پشتیبانی ، پردازش و جابجایی مواد در یک مرکز مورد استفاده قرار میگیرند . در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی مواردی حائظ اهمیت می باشد.

مونتاژ : فرآیند تولید با استفاده از انتقال کالا بوسیله جرثقیل

حمل و نقل : بارگیری نهایی کالا بر روی تریلرهای باز یا واگن های ریلی

مرحله بندی : برنامه برگذاری فرآیند تولید اضافی

ذخیره سازی : حمل بار سنگین و انتقال به انبارهای ذخیره سازی

انبار داری : انتقال کالا از انبار به باربری ها و از آنجا ارسال به متقاضی

جرثقیل سقفی

مزایای جرثقیل سقفی ؟

برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی و یا جرثقیل سوله باید به چه نکاتی توجه داشت :

سازگاری : از آنجا که این جرثقیل ها، بر روی سقف کارخانه نصب می شوند که می توانند به راحتی با شرایط و نیاز متقاضی اصلاح شوند دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و خواسته کاربر را تا جایی که امکان داشته باشد فراهم می سازد.

قابلیت تنظیم : جرثقیل های سقفی میتوانند با استفاده از قلاب و طراحی سازه های فلزی و ابزارهای خاص بصورت سفارشی ساخته شوند.

ارگونومی : با استفاده از جرثقیل های سقفی نیاز به حضور اپراتور در محل کاهش می یابد که باعث خستگی کمتر می شود و خطر آسیب را به حداقل می رساند .جرثقیل های سقفی، بدون وجود موانع، کالا ها را در در امتداد راهرو به جلو یا عقب حرکت می دهند.

کنترل بار : کنترل از راه دور رادیوئی و کلیدفرمان های آویزی دکمه فشاری، امکان مشاهده بهتر و تسلط بیشتر برای کاربر جرثقیل را فراهم می کند که باعث میشود خطر مرتبط با حمل بار از اپراتور دور شود .

هزینه های تعمیر و نگهداری پایین : جرثقیل های سقفی با در نظر گرفتن انواع مختلف ظرفیت، درجه بندی (سفارشی) و آخرین فناوری ها استفاده می شوند که باعث شده به تعمیر و نگهداری کمتری در مقایسه با سایر دستگاه های بالابر نیاز داشته باشند.

موقعیت یابی : سیستم های خودکار بسیار حساس با دقت یک هزارم سرعت مکان دقیق را نشان می دهند.

هزینه های نیروی کار را کاهش می دهد : یک جرثقیل سقفی به تنهایی می تواند جایگزین چندین لیفتراک شود و یک محیط کاری بزرگ را پوشش دهد .

کاهش خسارت محصول : با استفاده از جرثقیل در یک خط مستقیم بدون موانع خارجی و وجود سرعت های مختلف در حین حرکت محصول ، محصولات را به آرامی کنترل میکند و آسیب آنها را به حداقل رسانیده است .

ایمنی : از آنجا که آنها روی سقف و در یک منطقه خاص کار می کنند ، جرثقیل های سقفی با ترافیک لیفتراک مواجه نمی شوند و در هنگام وارد شدن بارها به سالن ، دیوارها ، ماشین آلات یا سایر موانع، صدای آژیر خطر به صدا در می آید.

جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی

نکته : قیمت جرثقیل سقفی بستگی به نقشه جرثقیل و طراحی جرثقیل سقفی مورد نظر بستگی دارد. 

برای مشاهده عکس جرثقیل سقفی و پروژه جرثقیل سقفی روی ادامه مطلب کلیک کنید .

 

4 thoughts on “جرثقیل سقفی چیست | انواع جرثقیل سقفی | OVERHEAD CRANE

    1. admin Post author

      بله باید با کارشناس فنی تیم وزنه پل فلز مشاوره انجام گیرد برا بهترین گزینه برای انتخاب جرثقیل مورد نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.