اجزاء جرثقیل سقفی

جرثقیل‌های سقفی

جرثقیل سقفی به عنوان جرثقیل‌های پل نیز شناخته می‌شوند، به‌طور گسترده‌ای در صنایع مختلف برای عملیات جابجایی و بلند کردن مواد استفاده می‌شوند. جرثقیل‌های سقفی معمولاً به دو نوع تک پل و دو پل تقسیم می‌شوند.

جرثقیل سقفی تک پل :  این نوع جرثقیل سقفی از یک پل تشکیل شده است که در انتهایی آن فقط یک تیر عرضی برای حمل بار استفاده می‌شود. در این نوع جرثقیل، پل مستقیما بر روی تیرهای طولی سوار می‌شود و سیستم بالابر و وینچ در امتداد فلنج پایینی پل اجرا می‌شود. جرثقیل‌های سقفی تک پل معمولاً مقرون به صرفه‌تر هستند و برای بارهای سبک‌تر و دهانه‌های کوتاه‌تر مناسب هستند.

جرثقیل سقفی دو پل : در جرثقیل سقفی دو پل توسط  دوکلگی بهم متصل می‌شوند و سیستم بالابر، بر روی ریل‌های نصب شده در بالای پل‌ها کار می‌کند. جرثقیل های سقفی دو پل در مقایسه با جرثقیل‌های تک پل ظرفیت بار بیشتر، دهانه‌های طولانی‌تر و ارتفاع قلاب افزایش یافته است. آن‌ها برای بارهای سنگین‌تر و برنامه‌های کاربردی‌تر ایده آل هستند.

بخش های کلیدی جرثقیل سقفی عبارتند از:

پل‌ها

پل‌های افقی اصلی هستند که عرض جرثقیل را می پوشانند و سیستم بالابر و ترولی را پشتیبانی می‌کنند. در جرثقیل‌های تک پل، یک پل وجود دارد، در حالی که جرثقیل‌های دو پل دارای دو پل هستند.

کاکسکه‌های انتهایی

سازه‌های چرخ‌دار هستند که در هر انتهای پل قرار دارند. آن‌ها جرثقیل را قادر می‌سازند تا در امتداد پل‌ها حرکت کند.

پل‌های باند

پل‌های موازی و مرتفعی هستند که کالسکه‌های انتهایی روی آن حرکت می‌کنند. آن‌ها کل سیستم جرثقیل را پشتیبانی می‌کنند و معمولاً بر روی ستون‌های پشتیبانی نصب می‌شوند.

بالابر

بالابر وسیله‌ای است که بار را بالا، پایین و نگه می‌دارد. بالابر می‌تواند برقی، دستی یا پنوماتیکی باشد و از موتور، گیربکس، درام، طناب سیم یا زنجیر و قلاب تشکیل شده است.

قلاب

یکی از اجزای بسیار مهم در جرثقیل‌های سقفی قلاب نام دارد . وظیفه قلاب نگه‌داشتن اجسام است. قلاب به سیم بکسل متصل بوده و آن هم به بالابر وصل شده است. برای ساخت قلاب‌ها از آلیاژهای محکم استفاده می‌شود که قادر به تحمل بارهای سنگین می‌باشد. 

ضربه‌گیر

ضربه‌گیر یا همان ترمز جرثقیل سقفی، وظیفه به حداقل رساندن نیرو ناشی از حرکت را دارد. واگن جرثقیل‌های سقفی ، به‌صورت کنترل شده حرکت می‌کند. اما توقف نیروی حرکتی آن‌ها نیازمند استفاده از ضربه‌گیر است. ضربه گیر به انتهای واگن، ریل یا پل متصل می‌شود. به همین جهت قدرت ضربه ناشی از برخورد واگن به انتهای مسیر را به حداقل می‌رساند.

موتور گیربکس 

از حیاتی‌ترین بخش‌های داخلی جرثقیل سقفی می‌باشد که وظیفه حرکت‌دادن جرثقیل در طول مسیر را دارند. بالا و پایین‌بردن سیم بکسل و اجسام به‌وسیله موتورها انجام می‌شود.در یک جرثقیل سقفی چندین مدل موتور مختلف وجود دارد.

جعبه چرخ

جعبه چرخ قطعه‌ای است که بالابر را حمل می‌کند و به آن اجازه می‌دهد در امتداد پل حرکت کند. از یک قاب، چرخ ها و مکانیزم محرک تشکیل شده است.

وینچ

به مجموعه‌ای از قطعات که وظیفه بالا یا پایین‌بردن سیم بکسل را دارند. این بخش از طریق چرخاندن قرقره، می‌تواند مرحله حرکت را تکمیل کند. 

ریموت کنترل‌ها

جرثقیل‌های سقفی را می‌توان با استفاده از کنترل‌های آویز، کنترل از راه دور یا کنترل‌های کابین کنترل کرد. این سیستم‌ها به اپراتور اجازه می‌دهد تا حرکات جرثقیل از جمله بلند کردن، پایین آوردن و موقعیت‍‌یابی را مدیریت کند.

سیستم برق رسانی

این شامل اجزای منبع تغذیه مانند هادی‌ها ، کلکتورها و فستون‌های کابل است که برق موتور و سیستم‌های کنترل جرثقیل را تأمین می‌کند.

شینه باز فروشگاه وزنه کرین

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جرثقیل سقفی یا هر نوع جرثقیل که در حوزه‌ی شغلی خود به آن نیاز دارید، با ما تماس بگیرید. همچنین جهت خرید و مشاهده محصولات به سایت فروشگاه لوازم جرثقیل مراجعه فرمایید.