اجزای جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل‌های سقفی اجزای مختلفی دارند .جرثقیل سقفی تک پل دارای سه بخش اصلی می‌باشد. که هرکدام از این بخش‌ها دارای زیرمجموعه‌‌ای جدا هستند.

  • کالسکه
  • بالابر : شامل موتور، گیربکس، سیم بکسل، قلاب و … است.
  • پل : شامل پل اصلی، تابلو برق، خطوط برق رسانی و دیگر اجزا است.
  • کلگی : شامل سازه‌ی فلزی، چرخ‌های حرکت طولی، موتور‌ها و ضربه گیرها است.

البته جزئیات مشخصات جرثقیل تک پل آویز و حتی پیچیدگی طراحی جرثقیل سقفی تک پل ساده نیز بیش از این موارد می باشد و در اینجا بصورت خلاصه شرح داده شده است. به طور میانگین در یک جرثقیل سقفی تک پل آویز الکتریکی (جرثقیل تک پل برقی) بیش از 800 قطعه وجود دارد، که موجب بهبود عملکرد جرثقیل و هم چنین ایمنی جرثقیل سقفی و یا تاثیر آن در قیمت جرثقیل سقفی تک پل مشاهده می شود. جرثقیل تک پل ارزان پیچیدگی زیادی ندارد برای مثال، جرثقیل دستی زنجیری را می توان نام برد . شرکت وزنه پل فلز در رزومه کاری خود افتخار طراحی و ساخت بیش از 100 جرثقیل سقفی تک پل آویز و رونشین را در شرکت ها و کارخانجات مهم کشور همچون شرکت مپنا، پالایشگاه های نفتی پارس جنوبی، شرکت مس سرچشمه و … را دارد. در ادامه جرثقیل تک پل را نقد و بررسی خواهیم کرد .

جرثقیل سقفی تک پل

قلاب

قلاب به بالابر وصل شده و به صورت عمودی بالا می‌رود و به وسیله‌ی آن بار را جابجا می‌کنند.

بالابر

بالابر وسیله‌ای است که به همراه سیم بکسل بار را بالا، پایین و نگه می‌دارد. قدرت بلندکردن بارها می‌تواند برقی، دستی یا پنوماتیکی باشد و از موتور، گیربکس، درام، طناب سیم یا زنجیر و قلاب تشکیل شده است.

واگن

واگن برقی به وسیله‌ی بالابر پشتیبانی می‌شود. حرکت این واگن‌ها به صورت افقی در ادامه پل جرثقیل می‌باشد و‌ در دو حالت حرکت به پایین و بالا تنظیم می‌شود.

پل

قطعه‌ای است که با جوش دادن تیر به جعبه فولادی ساخته می‌شود. پل، طول و عرض ساختمان را طی می‌کند و ریل‌ها را به هم وصل کرده و بالابر را به عقب و جلو می‌برد.عرض جرثقیل را می پوشانند و سیستم بالابر و ترولی را پشتیبانی می‌کنند. باتوجه به نوع جرثقیل ، تعداد پل‌ها مشخص می‌شود.

باند

مسیری که پل جرثقیل به طرف بالا و پایین منتقل می‌شود .هر جرثقیل سقفی دو باند دارد.آن‌ها کل سیستم جرثقیل را پشتیبانی می کنند و معمولاً بر روی ستون‌ها نصب می شوند .

ریل باند حرکت

به جایی که جرثقیل حرکت می‌کند ریل می‌گویند. باند حرکت ریل‌ها را پشتیبانی می‌کنند.

بارکش انتهایی

در قسمت انتهایی پل قرار دارد و باعث حرکت پل به طرف بالا و پایین می‌شود. بارکش‌ها دارای چرخ‌هایی هستند که با توجه به نوع جرثقیل ۲، ۴ یا ۸ چرخ دارند.

ضربه گیر

ضربه‌گیرها انرژی را جذب کرده و زمانی که به آخر مسیر می‌رسند نیرو را کم می‌کنند. ضربه‌گیر قابلیت نصب به واگن برقی، پل یا استاپ مسیر حرکت را دارند.

کنترل

جرثقیل‌های سقفی را می‎توان با استفاده از کنترل‌های آویز، کنترل از راه دور یا کنترل‌های کابین کنترل کرد. این سیستم‌ها به اپراتور اجازه می‌دهد تا حرکات جرثقیل از جمله بلند کردن بارها ، پایین آوردن و موقعیت یابی و همچنین موتور بالابر و جهت حرکت جرثقیل را کنترل می‌کند.

سیستم برق رسانی

شامل اجزای منبع تغذیه مانند هادی ها ، کلکتورها و فستون های کابل است که برق موتور و سیستم های کنترل جرثقیل را تامین می‌کند. با استفاده از نوارهای هادی عایق بندی شده با سیستم کابل‌های صاف، نیرو از ساختمان به جرثقیل هدایت می‌شود.

☎ دفتر مرکزی 1: 02146063707

☎ دفتر مرکزی 2: 02146063708

📲مدیریت فروش : 09126386708

VAZNEHPOLFELEZ

ما مفتخریم که شرکت‌های بزرگ پروژه‌های خود را در زمینه طراحی ،ساخت و راه‌اندازی جرثقیل سقفی و همچنین تعمیرات کلیه جرثقیل‌های سقفی را به ما می‌سپارند. با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا با مشاوره بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم.

اجزای جرثقیل سقفی در شکل ذیل نمایش داده شده: