جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل تک پل این نوع جرثقیل سقفی را حتی کسانی که سروکار زیادی با انواع جرثقیل ها ندارند نیز می شناسند. کاربرد این نوع جرثقیل به حدی زیاد است که اگر گذرتان به یک عمده فروشی آهن افتاده باشد، حتما آن را از نزدیک دیده اید. کاربرد جرثقیل های سقفی تک پل و جفت پل به این جا ختم نمی شود. بسیاری از صنایع که در خط تولید یا انبار، ملزم به جابجایی اجرامی باشند که توسط نیروی انسانی و ماشین قابل حمل نباشد به نوعی با این جرثقیل ها سروکار دارند. از مزیت جرثقیل های سقفی قابلیت حرکت در چهار عرض جغرافیایی (شمال، جنوب، شرق و غرب) سالن و قادر بودن به انجام حرکات عمودی است. از دیگر مزیتساخت جرثقیل سقفی، استفاده از انرژی الکتریکی به منظور پاک نگه داشتن فضای سالن است. از جنبه دیگر طراحی جرثقیل سقفی، چون فضایی از کف سالن یا کارگاه را اشغال نمی کند، از محبوبیت بالاتری برخوردار است. جرثقیل سقفی تک پل استوک و یا جرثقیل سقفی دست دوم نیز طرفداران خاص خود را دارند و به جرثقیل ارزان و جرثقیل کم هزینه مشهور هستند.

اجزای اصلی ساخت جرثقیل سقفی تک پل و جفت پل عبارتند از:

البته جزئیات جرثقیل سقفی تک پل و پیچیدگی طراحی جرثقیل سقفی ساده نیز بیش از این هاست. به طور میانگین در یک جرثقیل سقفی تک پل آویز الکتریکی بیش از 800 قطعه وجود دارد که موجب بهبود عملکرد جرثقیل و هم چنین ایمنی جرثقیل سقفی و یا تاثیر آن در قیمت جرثقیل سقفی مشاهده می شود. جرثقیل ارزان پیچیدگی زیادی ندارد برای مثال، جرثقیل دستی زنجیری را میتوان نام برد . شرکت وزنه پل فلز در رزومه کاری خود افتخار طراحی و ساخت بیش از 100 جرثقیل سقفی تک پل و جفت پل را در شرکت ها و کارخانجات مهم کشور همچون شرکت مپنا، پالایشگاه های نفتی پارس جنوبی، شرکت مس سرچشمه و … را دارد. در ادامه جرثقیل تک پل را نقد و بررسی خواهیم کرد .

ساخت پل جرثقیل سقفی و سفارش جرثفیل  تک پل ضد انفجار(ضد جرقه) با طراحی خاص امکان پذیر می باشد. نمونه دیگر از جرثقیل تک پل که جز جرثقیل های خاص به حساب می آید جرثقیل های ایستگاه کاری دستی می باشد که برای بارهای کمتر از 18 تن بصورت سفارشی ساخته می شود، که با هُل دادن نیز به حرکت در می آیند.

جرثقیل تک پل

جرثقیل سقفی تک پل درحال اجرا در صورت استفاده صحیح، همه کاره هستند و میتوانند در دهانه های بیش از 75 متر و ظرفیت تحمل بار تا 25 تن ساخته شوند، اگرچه دهانه های معمولی از 60 متر با ظرفیت بیش از 15 تن بیشتر نیستند . این موارد را می توان با سرویس نادر CMAA  در کلاس A یا سرویس سبک ، کلاس B یا سرویس متوسط با کلاس C  یا خدمات سنگین ارائه داد. ساخت جرثقیل تک تیرچه(تک پل) این امکان را می دهد که سیستم های به هم پیوسته، در جایی که انتقال بار از یک محل به محل مورد نیاز است انتقال به مونوریل و سپس روی خار جرثقیل دیگر نیز حرکت کند. به طور معمول این نوع جرثقیل را با عنوان طراحی آهنگ ثبت می کنند. اما میتوانند با فلنج پهن یا ساخت استاندارد نیز انجام شوند. معمولا بر روی جرثقیل های پل، بالابرهای زنجیری الکتریکی یا جرثقیل های سیم بکسلی الکتریکی نصب می شوند. جرثقیل های تک پل را میتوان به وسیله کلید فرمان و یا ریموت کنترل، با فشار دادن کلید های چند کاره کنترل کرد .

مزایا جرثقیل تک پل :

  • واگن بالابر می تواند دقیقا به زیر باند برسد و بهترین روش نهایی را فراهم کند.
  • این سیستم می تواند در طراحی ساختمان باند برای صرفه جویی در هزینه ساختار باند موثر باشد.
  • سیستم جرثقیل تک پل ایستگاه کاری به دلیل اتصال ستون ها، به هدر های  باند بسیار محکم هستند.
  • میتوان اجزای جرثقیل پل را به جرثقیل مونو ریل متصل کرد.
  • نصب آسان تر در نتیجه هزینه حمل و نصب کمتری دارد.
  • سهولت در نگهداری پل جرثقیل سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.