ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

ساخت انواع جرثقیل بزرگ کارگاهی و سوله

در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی نیز مانند جرثقیل سقفی دیگر است مراحل ساخت دقیقا به روشه جرثقیل سقفی می باشد که در ادامه مقاله ها توضیح داده شده است. جرثقیل های کارگاهی نیز به دو صورت جرثقیل سقفی تک پل و جرثقیل سقفی دو پل انجام می گیرد. در کارگاه ها طول دهانه مسیر معملا کمتر است و جرثقیل ها با ظرفیت های کمتری مورد نیاز است بنابراین با مشاوره گرفتن با شرکت های باتجربه ساخت جرثقیل کارگاهی و مشاهده مستندات ساخت جرثقیل های قبلی به راحتی میتوانید جرثقیل کارگاهی مورد نیاز خود را خریداری نمائید.

حداکثر ظرفیت تناژ جرثقیل سقفی کارگاهی

با توجه به دهانه مسیر و نوع بار در نظر گرفته شده تناژ جرثقیل کارگاهی قابل تغییر می باشد و محدودیتی در انتخاب تناژ ندارید. در نتیجه تا حداکثر ظرفیت تناژ ۱۰ تن با دهانه ۲۴ متر می توانید از جرثقیل دو پل استفاده نمائید. بنابراین اگر بخواهید از جرثقیل بزرگتری استفاده کنید نامتناسب خواهد شد زیرا ابعاد پل بسیار بزرگ خواهد شد و هزینه ساخت جرثقیل در کارگاه بسیار زیاد از حد معمول می گردد و از مزایای جرثقیل سقفی کارگاهی کوچک بودن و جمع و جور بودن این نوع جرثقیل می باشد. 

همانطور که در بالا اشاره شد از دهانه ۲۴متر و ظرفیت ۱۰ تن به بالا از جرثقیل سقفی کارگاهی دو پل استفاده می گردد و در صورتی که طول دهانه مسیر به 35 متر و یا بالاتر برسد تا  ظرفیت ۳۰۰ تن ، ساخت جرثقیل قابل اجرا خواهد بود، از این رو کاربردهای جرثقیل سقفی کارگاهی بسیار زیاد بوده و از صنایع انباری کوچک گرفته تا صنایع سنگین همچون کشتی سازی، فولادسازی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 شما می توانید برای خرید جرثقیل سقفی کارگاهی، انتخاب جرثقیل سقفی کارگاهی و استعلام قیمت جرثقیل سقفی کارگاهی و انواع جرثقیل کارگاهی و قیمت جرثقیل کارگاهی 3تن و قیمت جرثقیل کارگاهی 2تن و قیمت جرثقیل کارگاهی 1تن با کارشناسان وزنه پل فلز تماس حاصل نمائید.

راه های ارتباطی با کارشناسان ما 👈🏻 ☎ 02146063707 ☎ 02146063708 🖨 02146063709 📲 09126386708 📩 mmp@vaznehpolfelez.com

ساخت بهترین جرثقیل کارگاهی در تهران

انواع جرثقیل سقفی کارگاهی

 • جرثقیل سقفی کارگاهی تک پل آویز
 • جرثقیل سقفی کارگاهی دو پل آویز

جرثقیل سقفی کارگاهی تک پل آویز:

در این نوع سازه از لبه بال پایین پل جرثقیل سقفی کارگاهی تک پل آویزان شده و لبه بال پایین پل حرکت می‌کند و اجسام را جابجا می‌کند.

 

جرثقیل سقفی کارگاهی دو پل آویز :

دو پل بر روی ریل ساخته شده، که بر روی آن جرثقیل حرکت می‌کند  قابلیت انتقال بار تا ظرفیت 20 تن و دهانه کمتر از 20 متر را دارند. مناسب برای سقف‌های کوتاه باشد . می توان چند کالسکه بالابر بر روی جرثقیل ایجاد کرد .

کاربرد ساخت انواع جرثقیل سقفی کارگاهی

انواع جرثقیل سقفی جهت جابجایی بارهای سنگین در صنایع مختلف از جمله خودرو سازی ، فولاد سازی ، انبارداری و توزیع برای انتقال محصولات ، مواد شیمیایی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند .

اجزای تشکیل دهنده جرثقیل سقفی کارگاهی

اجزای تشکیل دهنده این نوع جرثقیل‌ها قلاب، یک تیر و کابلی متصل به جرثقیل می‌باشد. این کابل متصل به تیر آهن برای جابجایی بار‌های سنگین در محیط‌های سرپوشیده مانند سالن و کارخانه‌ها کاربرد دارد. قطعه مهمی به نام پل در این نوع جرثقیل وجود دارد که در طول ریل‌های جرثقیل حرکت می‌کند. ریل باعث می‌شود که جرثقیل یک منطقه بزرگ را تحت پوشش خود قرار دهد.

مزایای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی
 • هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمی دارد و ‌می‌توان توسط آن‌ها به تمام نقاط کارگاه دسترسی داشت.
 • وقوع حوادث در محیط کار را کاهش می‌دهد و باعث پبشرفت کار می‌شود.
 • از آن‌ها در جابجایی و بلند کردن اجسام سنگین استفاده می‌شود.
 • باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود.
 • استفاده از این نوع جرثقیل‌ها نیاز به مهارت خاصی ندارد.
 • می تواند اثرات زیان آور زیست محیطی را کاهش می‌دهند.

مراحل ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

بازدید محل پروژه

به درخواست کارفرمای پروژه کارشناسان به محل نصب جرثقیل اعزام می‌شوند و بررسی‌های لازم جهت ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی را انجام می‌دهند و اندازه‌گیری‌ها را انجام می‌دهند و شروع به تجزیه جرثقیل می‌نمایند و استقامت آن را بررسی می‌کنند مهندسین موارد مهم را به صورت گزارش کتبی به کارفرما ارائه می‌دهد و در صورت تأیید پروژه را تحویل گرفته و شروع طراحی نقشه اولیه برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی می‌کنند.

کشیدن نقشه و طرح اولیه

در مرحله اول با آماده سازی نقشه اولیه GA یا همان  (General Arrangement) مطابق درخواست کارفرما تمام موارد گفته شده به روی نقشه کشیده شده و سپس تحویل کارفرما می‌دهند، نقشه‌های ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی ، مطابق استاندارد و اندازه‌گیری‌های اولیه از پروژه شما طراحی شده است که پاسخگوی مشکلات فنی احتمالی در آینده می‌باشد.

نظارت بر ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

کارشناسان ما در وزنه پل فلز بر انجام دقیق پروژه نظارت می‌کنند و گزارش ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی شما لحظه به لحظه ارائه می‌دهند و همچنین بازرسی‌های به موقع را از ایجاد حوادث جبران ناپذیر انجام می‌دهند. با توجه به تناژ و دهانه و طول مسیر شما به صورت تک پل و یا دو پل ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی، با ارائه می شوند و مدت زمان انجام پروژه متغییر است . در ساخت جرثقیل پل‌ها هم‌زمان با کلگی‌ها ساخته می‌شود و مورد بازرسی قرار می‌گیرند . پس از ساخت کلگی‌ها و پل‌ها به سالن رنگ انتقال داده می‌شود.

مونتاژ و نصب جرثقیل‌های سقفی کارگاهی

پس از مونتاژ ، تمامی قطعات به یکدیگر متصل شده و شکل جرثقیل کامل می‌شود .کلیه قطعاتی که می‌توان بر روی پل‌های جرثقیل سقفی نصب کرد را به یکدیگر متصل می کنیم و قطعاتی که در محل پروژه باید نصب شوند را آماده می‌کنند و تمام تست‌های مکانیکال و الکتریکال را توسط کارشناسان انجام می‌دهند و چک لیست تهیه شده را به واحد فنی ارائه می‌دهند و در صورت تایید نهایی ، واحد فنی و کنترل کیفیت فرایند حمل محموله صورت می‌گیرد. سالن نصب در زمان ساخت که شامل نصب کنسول و براکت‌ها جهت استحکام سازی سالن و نصب ریل جرثقیل آماده می‌شود.

حمل و نصب جرثقیل سقفی کارگاهی

بعد از انجام کلیه فرآیند مونتاژ و رنگ آمیزی جرثقیل از کارگاه به همراه بالابر و متعلقات آن آماده حمل می‌شود .فرآیند نصب جرثقیل سقفی بر روی کنسول‌ها و تیر جرثقیل صورت خواهد گرفت. جرثقیل سقفی کارگاهی به صورت موقت نصب می‌شود و سپس کارشناس مکانیک و برق تست‌های اولیه را انجام داده و سپس جرثقیل آماده انجام تست داینامیک و استاتیک می‌شود و بعد از انجام کلیه تست‌ها جرثقیل سقفی تحویل داده می‌شود و شامل گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت وزنه پل فلز قرار قرار می‌گیرد.

مرحله تست در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

 1. نصب جرثقیل سقفی جهت انجام تست بازرسی آن
 2. ارزیابی اولیه جرثقیل سقفی بدون بلند کردن بار که شامل، باز کردن و بستن کشویی های بوم، بالا و پایین آوردن بوم چرخش بوم و دستگاه، تست تجهیزات ایمنی و حرکت دستگاه .
 3. محاسبه تناژ وزنه‌ی با احتساب ۱۲۵% ظرفیت دستگاه در زاویه های مشخص و شعاع عملیاتی حداکثر
 4. وصل کردن مقدار بار استاندارد در جهت تست جرثقیل باکمک سیم بکسل‌ها به جرثقیل.
 5. بالا بردن بار در فاصله مشخص تا از کارکرد ترمز بالابر در این فاصله اطمینان حاصل نماید، بار در حالت معلق چند دقیقه نگه داشته می‌شود و تمام قسمت‌هایی که در معرض فشار است را بررسی کرده که هرگونه، تغییر شکل، آسیب، نشتی روغن از جک ها و سیلندر زیر بوم، صداهای غیرطبیعی و لرزش دستگاه را ارزیابی می کند.
 6. موقع تست جرثقیل یک‌بار هنگام بالا بردن بار و پایین آوردن آن، جرثقیل را باید خاموش کرد. حرارت بیش از حد در سیستم ترمز نباید ایجاد شود.
 7. جهت بازرسی جک‌های تعادلی باید، بار را تا ۵ سانتی متر از سطح زمین پایین آورده بعد جرثقیل را بچرخانید و به آرامی بار را بین دو جک تعادلی موجود به گردش در آورید.
 8. پس از ارزیابی جرثقیل سقفی، بار را به وضعیت اولیه برگردانید و به آرامی روی زمین قرار دهید.
 9. بازرس پس از انجام تست جرثقیل سقفی، گواهینامه سلامت فنی دستگاه را برای جرثقیل سقفی صادر می‌کند. از این رو اپراتور باید محدودیت‌های قید شده در گواهینامه را در زمان کار رعایت کنند.

اجزای مکانیکی انواع جرثقیل سقفی

قطعات راهبر طولی

اجزا و قطعات اصلی تشکیل دهنده راهبر طولی یا همان کلگی جرثقیل سقفی بر اساس ظرفیت و دهانه جرثقیل به صورت جفت پل و تک پل :

 • قوطی مستطیلی شکل که این قوطی از یک پروفیل و یا ورق جوشکاری شده ساخته شده است.
 • چرخ ها با قطر ۱۶۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر که از جنس چدن آلیاژی با گرافیت کروی به نام صنعتی GGG70 ساخته شده‌اند.
 • پیچ ها از استقامت بالایی برخوردار است که جهت اتصال راهبر به پل می باشند.
 • ضربه گیرها که دارای قابلیت الکتریستیه بالا هستند و جهت مهار ضربه از آن‌ها در انتهای راهبردهای طولی بسته می‌شود.
 • استفاده از موتور گیربکس‌ها برای حرکت طولی.
 •  طول راهبرها به ظرفیت، ارتفاع، دهانه، سرعت حرکت طولی و تک پل یا جفت پل بودن جرثقیل سقفی بستگی دارد.
وینچ بالابر برای حرکت عرضی

در جرثقیل سقفی جفت پل برای حرکت عرضی از وینچ بالابر استفاده می‌شود که بر روی جرثقیل سقفی سوار می‌شود و نیروی محرکه توسط آن از طریق یک یا دو عدد موتور گیربکس تامین می‌گردد. توان و ابعاد کالسکه‌ها به ارتفاع و ظرفیت وینچ بالابر بستگی دارد.

وینچ جرثقیل سقفی

وینچ جرثقیل به دو دسته سیم بکسلی و زنجیری تقسیم می‌شوند. جهت جابجایی بارها سبک با ظرفیت‌های پایین کمتر از ۲ تن ، از جرثقیل‌های زنجیری استفاده می‌کنند و در جرثقیل‌هایی با ظرفیت بالا وینچ سیم بکسلی استفاده می‌شود.